29-30 травня 2020 р. – свято Шавуот

Свято Шавуот євреї всього світу відзначають на честь однієї з найважливіших подій в історії – Синайського Одкровення, під час якого Бог дарував євреям Тору і Десять Заповідей, які стали морально-етичною основою всієї людської цивілізації. Сталося це близько 2 500 років тому.

На івриті слово «шавуот» означає «тижні» – сім тижнів, відлік яких починається з другого дня Песаха. Після закінчення 7-ми тижнів, саме на 50-й день після виходу з Єгипту євреї наблизилися до гори Синай і отримали скрижалі Завіту з десятьма заповідями. Як і багато інших єврейських свят, Шавуот знаменує не тільки певну історичну подію, а й настання нового сезону року, завершення чергового сільськогосподарського циклу. Шавуот у давнину святкувався на початку сезону жнив. Є одним з трьох головних паломницьких свят (два інших – Песах і Суккот). Цього дня в Єрусалимському Храмі робили друге принесення пшениці нового врожаю. Із свіжого борошна випікали два короваї та несли їх до Храму. Іншою жертвою були найкращі перші фрукти.

За традицією, святкова трапеза на Шавуот обов’язково включає в себе молочну і борошняну їжу: сир, сметану, млинці, пироги, торти, пряники. Цей звичай бере початок з дня вручення Тори. Повернувшись до табору з гори Синай, євреї споживали молочну їжу, тому що закони про кошерне м’ясо і про поділ м’ясного та молочного були для них ще важкими і незвичними.

Під час святкування будинок та синагогу прикрашають гілками дерев, що нагадують про зелень, яка росла навколо гори Синай в епоху дарування Тори. У деяких єврейських громадах Ізраїлю в день свята Шавуот прийнято обливати один одного водою – вважається, що цей ритуал захищає від неприємностей. Серед звичаїв цього свята – вбирання в одяг білого кольору.