Великдень, або Воскресіння Христове – найдавніше та найголовніше християнське свято богослужебного року. Історія святкування Великодня становилася розпочалася ще за доби раннього християнства. Тоді зароджувалися споконвічні традиції проведення церковних передпасхальних служб «Великого Тридення», пасхальної полуношниці та ранішніх молитов. Християнська Пасха завжди відмічається після юдейського свята Песах. Дата не є сталою та для християн східного обряду та визначається рішенням, прийнятим у 325 р. на Першому Вселенському Зборі у м. Нікея (сучасна Туреччина). Згідно з ним, Великдень святкують у першу неділю після весняної повні. Цього року Світле Воскресіння Христове припадає на 2 травня. Великодню передує Страсний тиждень, коли віряни згадують Страсті Христові (ті основні події, що відбулися з Ісусом Христом упродовж останнього тижня його земного життя)… Зі святом пов’язано безліч традицій, ритуалів та звичаїв, зокрема, запалення Благодатного вогню, який символізує світло у Гробі Господньому, що означало його воскресіння. Християнською Великодньою традицією також є допомога та поміч жебракам та знедоленим. Одним з Великодніх ритуалів є писанкарство – художній розпис курячих яєць – уособлення нескінченності життя. Культовою стравою є артос – квасний хліб, Великодні паски та кулічі. Їжа, яка подається на Великодній стіл, має бути обов’язково освячена у церкві. Великдень для християн – час родинного єднання, віри в Господа, добра та світла. Вітаємо зі святом! Христос Воскресе!
Сьогодні 27 квітня 2021 р. зупинилось серце Емілії Хмельової – президентки Федерації польських організацій в Україні, секретарки Європейського Союзу польських громад, віце-президентки Ради польської діаспори світу та співзасновниці Міжрелігійного молодіжного семінару «Ковчег» – унікального проєкту, що служить справі об’єднання української молоді різного етнічного походження та релігійного визнання. Пані Емілія була справжньою лідеркою відродження польського життя в Україні, доброю та чуйною людиною, надійною партнеркою та справжнім другом. Український інституту вивчення Голокосту «Ткума», Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» висловлює щирі співчуття рідним та близьким.

Цього дня вшановується пам’ять жертв геноциду вірмен – цілеспрямованого фізичного знищення вірменського народу, що відбувалося на території Османської імперії та Турецької республіки з 1915 до 1923 рр. Його жертвами, за різними підрахунками, стали від 600 тис. до 1,5 млн осіб.

18 квітня відбувся черговий навчальний день спільного проєкту Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» та Інституту «Ткума», який реалізовується за підтримки Limmud FSU Labs - школи молодих екскурсоводів HistoryLabs. Цього разу заняття проходили у форматі онлайн, у зв'язку із погиршенням епідеміологічної ситуації та посиленням карантину в регіоні.

Дорогі друзі! Запрошуємо на короткі та цікаві онлайн зустрічі з історією у музеї "Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні". Графік занять буде доповнюватися. Трансляції проходитимуть у прямому ефірі на офіційній сторінці Музею у Facebook. Дивіться нас за посиланням.